11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI...

11 LISTOPADA -  DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI...

Dziś przypada 96 rocznica odzyskania przez nasz kraj Niepodległości.Jak ważna jest to data dla naszego państwa nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Jesienią 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.

Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.

28 października 1918 roku w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, która zaczęła przejmować władzę z rąk Austriaków na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Przypieczętowaniem jej dzieła było w kilka dni później rozbrojenie załogi austriackiej przez członków konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej oraz legionistów i młodzież.

W dniu 1 listopada 1918 roku we Lwowie wybuchły walki polskiej ludności z Ukraińcami, którzy proklamowali powstanie Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W nocy z 6 na 7 listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego, w którego skład weszli przedstawiciele PPS, PPSD i PSL „Wyzwolenie”. Równocześnie podległe rządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie.

W tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. W dniu 10 listopada 1918 roku przybył on do Warszawy. Jego przyjazd wywołał entuzjazm wśród ludności stolicy i masowe rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki.

11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzień wcześniej podporządkował mu się również Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie.

Józef Piłsudski powołał nowy centralny rząd, który w dniu 21 listopada wydał manifest zapowiadający reformę rolną i nacjonalizację niektórych gałęzi przemysłu, uzależniając jednak ich przeprowadzenie od postanowień przyszłego Sejmu Ustawodawczego. Jednocześnie wprowadził on bardzo korzystne dla robotników warunki pracy i zapowiedział wybory parlamentarne.

W dniu 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej.

UROCZYSTOŚCI W NASZYM KRAJU:

KATOWICE: Katowiczanie zbiorą się jutro na placu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędą się obchody rocznicowe (godz. 12.30), poprzedzone mszą świętą w archikatedrze Chrystusa Króla (godz. 10.30). W programie uroczystości: defilada, salwy honorowe i występ zespołu Śląsk. W wielu kościołach całej aglomeracji odprawione zostaną też patriotyczne msze w intencji Ojczyzny.
BĘDZIN: W Będzinie, oprócz tradycyjnych obchodów, które rozpoczną się o godzinie 9 pod pomnikiem Poległym za Wolną Polskę na placu 3 Maja, w grodzieckiej filii Ośrodka Kultury wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk. W specjalnie przygotowanym programie usłyszymy pieśni powstańcze i patriotyczne, zobaczymy również tańce narodowe i oczywiście tańce z regionu śląskiego. Początek o godzinie 17, a wstęp jest wolny.
CZELADŹ: W Czeladzi odbędzie się galowy koncert "Legiony Polskie". Wystąpią artyści Polskiej Opery Kameralnej. Początek o godz. 12. DĄBROWA GÓRNICZA: Koncert z okazji obchodów Święta Niepodległości odbędzie się także w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Bilety w cenie 70 i 90 zł. Początek o godz. 18. W Dąbrowie Górniczej wystąpi Orkiestra Filharmonii Śląskiej. Muzycy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka będą wykonywać utwory Wojciecha Kilara

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości